Váll mozgás javítása kulcsfontosságú hatással van a szomszédos ízületek állapotára, illetve visszafelé is igaz, pl egy lapocka stabilitása vagy háti szakasz mobilitási probléma okozhatja a váll fájdalmat, mobilizálási gondokat.
Ne csináld a feladatokat egyedül, ha fáj akárhol közben, ha bármilyen mozgásszervi problémád van, egyéb krónikus betegségek, ilyen esetekben kérj szakmai segítséget. Nézzünk pár tippet, amivel javíthatjuk a váll mozgásmintáját. Ha lemaradt áll róla, mit miért csinálunk, olvasd el először a bevezető részt.
Fascia lazítás hengerrel, labdával a legjobb a mobilitás fejlesztésére, pláne, ha nincs a környezetünkben egy gyakran használható masszőr ?. A széles hátizom igen gyakran korlátozza a lapocka mozgását. Oldalt található, a hónaljtól érdemes egészen a bordája aljáig menni. 4-5x oda-vissza, majd ugyanennyiszer csak fentről le.
Váll mozgás érdekében teniszlabdával érdemes a mellizmot is megcélozni, ha nem megy ráhasalva, ami lássuk be, nem a legkönnyebb testhelyzetben, akkor találjunk egy megfelelő sarkot, és árak fal mellett állva görgessük 4-5x oda-vissza, majd ugyanannyiszor szegycsonttól a váll felé.
Bicepsz, tricepsz oda-vissza, majd könyöktől a váll felé. Bicepszre tudunk teniszlabdát nyomni, lehet próbálkozni hasalva, de az némileg kitekert vállat igényel… Tricepszhez egy asztal nagy segítség.
A háti gerinc mobilitása is jelentős hatással van a vállra, nézzük hát mit tehetünk errefelé. Oldaltfekve, felső láb eldöntve hajlítva (megtalálod párna, labda, henger megtámasztásként, nyomjuk oda a térdet), ellentétes kar oldalra, inkább kissé felfelé kinyújt (és nyomni a talajba), másik plafon felé, majd előbbi felfelé nyújtózik, utóbbi pedig hajlított könyökkel a törzsön megpihen, ezt váltogatjuk. A talaj nyomásával a lapocka és az ágyéki rész stabilitását növeljük, a fordulással a háti szakasz mobilitása javul. Hasat természetesen tartjuk, medence dőlésszögére figyeljünk a feladat alatt végig. Itt még kifordult pózban lehet a felül lévő váll mozgását is javítani, illetve nehezített a térdelő helyzetben hát mobilitás korrekció.
Fal mellett állva jön az igazi kihívás, egy hátra körzés, úgy, hogy indításként még törzs felé néz a tenyér, de ahogy fül mellé ér, kifelé fordítjuk, így megy tovább, majd lent törzs mellett újra a testünk felé néz, majd ugyanez visszafelé. Olyan messze álljunk a faltól, hogy még tudjuk csinálni,az ideális távolság kb egy lábfejnyi. Természetesen hasat tartani, fejtetővel nyújtózni, medence dőlésszögre figyelni.
Érdemes inkább ülve kezdeni, csak akkor csináljuk állva, ha tudunk mindenre figyelni. Medence dőlésszöge legyen semleges, ha néhány megtartani, akkor inkább támasszuk meg a térdeket. tenyerét előrefelé nézzenek, alkar érjen végig a falhoz (könyök, csukló).
Vállkörzést érdemes minden nap csinálni, figyelve a lapocka mozgására is közben. Stabilitási feladatokhoz használjunk súlyzós, gravitációban szemben kitart a minden irányban. Természetesen érdemes személyre szabni a feladatokat, általában elég 3-4 féle, nehézség is változó, kinek mi a jó, de lehet otthon is tesztelgetni a fenti példa gyakorlatokkal a váll mozgása javítására. Hajrá!
0 hozzászólás