A mozgásszervi fájdalom sokak életét megkeseríti, különböző okai lehetnek, ami alapján más más kezelést igényelnek. Mégis egy meglehetősen nagy százalékát ezeknek a fájdalmaknak a testtartás hibái okozzák. Erre vonatkozó tanácsokat olvashattok most, összefoglalva a legáltalánosabbakat.
A mozgásszervi fájdalom oka legtöbbször elsődlegesen a tartáshiba, majd ennek a hosszú fenállása okozza a másodlagos mozgásszervi fájdalom kiváltó okait, mint a kopásos, elmerevedéses, degeneratív elváltozásokkal járó problémákat (pl meszesedés, csőrképződés, sarkantyú, arthrosis). A különböző elváltozások már eltérő kezelést igényelnek, ebben a részben olyan feladatok lesznek, amelyek a “már fáj, de még nem történt elváltozás annak következményeként” stádiumban hatnak.
Optimális súlyvonal
A test súlyvonala egészen pontosan van oda és úgy megszerkesztve, ahogyan annak állva, járás közben, ülve, fekve lennie kell(ene). Ennek fenntartására a mély izmok hivatottak, ezek azok, amikben nem szokás izomlázat érezni, kitartó munkabírással rendelkeznek (direkt olyan a rostösszetételük), és icipici gyermekkorban alapozzuk meg a működésük ösztönösségét. Majd felnőttkorban rontjuk el. Illetve akkor, amikor sok időt kezdünk egyhelyben tölteni. A felületes izmok mozgatják a végtagokat, törzset, képesek jó gyors mozgásokra, nagy erőkifejtésre, emiatt hamarabb el tudnak fáradni. Sokféle mozgásra képes a tesünk, de ha túlzásba visszük, az izom kimerül, nem tud regenerálódni, fáj.
Előre tolódott súlyvonal
Próbáljuk beállítani a súlyvonalat, amikor csak lehet, pl boltban sorban álláskor.. Egy korábbi cikkemben részleteztem, de összefoglalom nagyvonalakban. Általában előre van tolódva a súlyvonal, tehát a derék előrefelé tér ki, ezt kell hátra tolni, kb a hasat és a feneket, van akinek a bordái is kiemelkedve maradnak, nekik azt kell süllyeszteni. Ennek örömére úgy fogod érezni, hogy mindjárt felborulsz, sarkon van a súlyod, ennek kijavításához nyomd bele a lábujjakat a talajba, pláne, akinek nagyon hátrahajlik a térde, ez segíti visszaegyenesíteni. Majd egy kis nyújtózás fejtetővel (kicsi, ne emeljük fel az állat, kivéve, ha eddig fejlógatva mentünk). Ennek mindenképpen egy kényelmes helyzetnek kell lennie, legalábbis pár percig, mivel a test elszokott az optimális testtartástól, a mély izmokat meg kell erősíteni, hogy újra bírják a strapát, a felületeseket pedig pihire inteni, hiszen már nem nekik kell kompenzálni. Ez nem azonnal hat, hanem a hosszú távon egészségesen tartható ízületek érdekében fontos, illevte, hogy tudjanak regenerálódni!!
csípőkörzés
Az általános átmozgatás a második legfontosabb dolog, ha mozgásszervi fájdalom áll fenn, ezt egyrész munkahelyen is meg lehet tenni,jó, lehet, hogy eleinte furán néznek a többiek, de csak amíg nem veszed rá őket (mond nekik, hogy én mondtam:). Idős (80-90 éves) pácienseimnél tapasztaltam, hogy aki csak egy sima gimnasztikát megcsinált minden nap legalább a nyugdíjas éveitől kezdve, százszor jobb mozgástartománnyal rendelkezik, mint aki nem. A beszűkült mozgástartomány pedig az izmokra is nagy hatással van, az izmok nélkül pedig oda a testtartás. Mindent jól átmozgatni, boka-, csukló-, csípő-, kar-, fejkörzés, nem szükséges egyszerre :)))). Jobbra-balra dőlés (mármint törzs döntés, ha lehet, nem fontos konktéran feldőlni..).
Mozogj változatosan
Rendes mozgás, ami lehet klasszikus gyógytorna, bár nálam olyan nem igazán van, ha tartáshiba javíts a cél, igen intenzív mozgás a testtartásterápia lényege. Mozgásszervi fájdalom ellen lehet menni jógázni, erősíteni, táncolni, futni. Az egyetlen rossz hírem, hogy ami kifejezetten jól esik és nem érzed testileg megerőltetőnek, az általában nem a neked szükséges mozgásforma. Nem, nem fájnia kell a mozgásnak, sem közben, sem utána, de kihívásnak kell lennie, az fog hatni arra részedre, aminek szüksége van rá. Valószínű, hogy eleinte elkezdeni kevesebb kedved van, de a hatékonyságot érezve később már hiányozni fog, amikor kihagyod. 3 féle fő típus van, akinek lazák az ízületei, akinek nagy az állóképessége (pl sok séta), akinek nagy az ereje. Általában a fő jellemző magával hossza a másik típusból a hiányosságot. Például, ha jól megy a jóga, akkor az kikapcsolódásnak nagyon jó, de valószínűleg fejlesztésként állóképességet, izomerőt befolyásoló mozgásra lenne szükséged. A rendszeres mozgás nem merülhet ki a futásban, sétában, de ne is mindig ugyanaz legyen. Váltogassuk, de ne essünk át a túloldalra, amikor már annyit és annyi félét mozgunk, hogy a szervezet nem tud regenerálódni! Először pedig mozogj jól, majd többet!
Haránt hasizom – lapos has
A hasizom nem csak esztétikai szempontból fontos, de a hátizmok sem működnek nélküle, elöl-hátul be kell tudni kapcsolniuk a mély izmoknak. Ha fáj a hátad, edzd a hasad, és fordítva. Azt tapasztalom, hogy több embernek van gondja a hasizom erejével, aminek oka az előrehelyezettt súlyvonal. Általában az fáj, ahol túldolgozik az izom. Fontos a hasizom! Ha lehet, ne haspréssel kezdjük, hanem a mély izmok bekapcsolásával, hasizmozás helyes begyakorlásával. Hozzunk létre egy automatikus mély hasizom bekapcsolást, illetve hozzuk vissza, a felnőttek tunak úgy lufit fújni, köhögni, röhögni, futni, hogy kinyomják a hasukat, a gyerekek ellenben behúzzák automatikusan.
Részletezés hamarosan!!
Gerinc melletti izmok fájdalmára feladat
Keresztcsonti fájdalomra feladat
Talpi fájdalomra feladat
Csípő-, térdfájdalomra feladat
0 hozzászólás