A pihenés sok esetben csak elsőre tűnik megoldásnak, később, utólag belátjuk, hogy talán mégis jobb lett volna valamit mozogni. A gyógyulás tempóját nagy százalékban befolyásolja, milyen a vérkeringés, a kötőszövetek állapota.
Hátfájás
Hátfájás esetén javasolják a fekvést, majd, ha két nap pihenés után nem múlt el, keressünk fel szakembert. Első verzió, hogy elmúlik, jajj de jó, meg is nyugszunk, és csináljuk tovább az eddigi gerincromboló tevékenséget kompenzáció, kezelés nélkül, közben újra fájdogál, de betudjuk a korunknak, az ülő életmódnak, mert változtatni úgysem lehet ezen.. A második verzió, hogy nem múlik el, és eljutunk pl gyógytornászhoz. 🙂
Amikor fáj, érdemes a Dorn terápia házifeladatát alkalmazni, miszerint egy teniszlabdával a kritikus trigger pontokat (ahol nagyon, nagyon, nagyon fáj) kezelhetjük, jó esetben ezzel meg is előzhetjük, hogy beálljon a hát vagy fejfájást okozzon a lapocka körüli fájdalom. Háton fekve, lábak legyenek talpon (térd hajliítva), a teniszlabdát tegyük a gerinc melletti izomra, ne a gerincre, ne egyszerre kétoldalra! Ha nagyon fáj, csak feküdjünk, ha már meg tudunk mozdulni, a lenti szakaszon a labdával azonos oldali lábat lehet hashoz húzni, nyújtani a talajon, felső részena két összekulcsolt, plafon felé nyújtott kart jobbra-balra döntögetni. Talajon jobb, mint ágyon, kivéve, ha nem tudunk a talajon feküdni rajta. 1-2 nap múlva bizony nem fogjuk találni azt a pontot, ahol elsőre meglehetősen fájdalmas volt. Fontos, hogy miközben fekszünk a labdán, ne erősödjön a fájdalom, ebben az esetben abba kell hagyni, illetve akkor is, ha kisugárzó fájdalom van vagy zsibbadás a végtagokban.
Rándulás
Például bokaficam. Fáj, dagad, kékül.. Amennyiben nem volt törés, nem kapunk gipszet, de szalag szakadás, húzódás esetén bokarögzítőt adnak. Jellemzően ilyenkor pihenünk, lábat felpolcoljuk, és várjuk az x hét végét, amikor újra mozoghatunk. DE! Ha a többi testrészünk nem sérült, akkor jó lenne azokat mozgatni. Különben a csökkent vérkeringés nem igazán fogja támogatni a gyógyulási folyamatokat. Tapasztalataim alapján, aki mozgékony marad, a rehabilitációja jelentősen lerövidül. Aki mozgékony a rögzítéssel együtt is, nem polcolja fel annyit a lábát, nem szokik el a láb az álló testhelzettől, kevésbé dagad később. Persze, ez nem azt jelenti, hogy hagynunk kell a végtelenségig dagadni, igenis fel lehet tenni, amikor szükséges!
Törés
Lábtörés esetén a ránduláshoz hasonlóan fontos a mozgás, bár a fekvő gipsz súlya korlátozza a lehetőségeket, járó gipsszel könnyebb a helyzet. Kartörés esetén nem is szoktam találkozni felpolcolással, pihentetéssel.. A láb lógatása már más kérdés, mert a gipsz nem ad teret a dagadásnak. Amikor nyújtva van begipszelve (vagy rándulás esetén rögzítve) a láb, több mozgás esik ki, lassabb a regeneráció, mert kevesebb mozgás kivitelezhető.
Mozgás szerepe
A mozgás szerepe a gyógyulásban a vérkeringés fokozásával a gyógyulási folyamatok elősegítése, egyéb területek fájdalmának megelőzése. Ha a testet, izmokat behálózó kötőszövet az immobilizáció hatására elkezd kiszáradni, összetapadni, nehéz újra rendbe tenni. A hátfájás okát kell megkeresni, lábhossz különbséget javítani, hasizmot erősíteni, illetve használni, kompenzáló vagy általános mozgást végezni.
0 hozzászólás