A nagy lábujj szerepe nem csak a talp tökéletes boltozatánál és a bütyök képződése kapcsán merül fel, hanem fontos hatása van a farizmokra, illetve a törzs izmaira is. Vizsgáld meg, hogy téged melyik érint, min tudsz javítani a bütyök szempontjából.
Egész fiatalon tapasztalható, hogy már kezd előjönni a dudor, bütyök a nagy lábujj külső oldalán. Sajnos idősebb korban ezt gyakran műtéttel oldják meg, lereszelve az odanőtt csontdarabot és elvágva az ujj közelítő izmát, holott ez csak átmenetileg oldja meg a problémát. A bütyök kitámasztó eszközök a plus csont növekedését tudják csökkenteni, illetve rendszeres hordás esetén fél év után megkezdődik a csont átépítése (bütyök lebontása), mint ahogyan a fogszabályzó viselésénél is, amerre tolja a szerkezet a fogat, ott lebomlik a csont, lesz hely neki, ahol pedig a húzóerő van, oda épül csont, hogy későbbiekben ne is menjen oda vissza, ugye a fogak esetén is hosszú időre van szükség, pláne, ha nem állanó a készülék. Sajnos a lábak tekintetében hamarabb fel szoktuk adni ezeknek a hordását. Ha mégsem, akkor álljunk neki pár lábujj erősítő feladatnak is, hogy gyorsítsuk és támogassuk a hatást, mert itt elsősorban az izmok a fontosak, különösen a nagy lábujj távolító izom.
Először is ülj le egy székre vagy a földre, vedd le a zoknit. Legyen a talajon mindkét láb, első feladatként emled meg a nagy lábujjadat úgy, hogy a többi 4 lábujj maradjon lent, ha nem meg, ezt a feladatot gyakorolni kell, ha megy, boldogan lépj tovább 🙂 Ha nem ment, akkor kézzel segíts lent tartani a másik négy ujjat, de csak amennyire feltétlenül szükséges! Bokát nem szabad kifelé dönteni. Hamar bele lehet jönni, nem ez lesz az igazi kihívás.. Figyelem! Ez a feladat magas boltozatánál ajánlott kifejezetten, ugyanis süllyeszti a boltozatot.
Második feladat: a nagy ujj maradjon lent, a többi négy emelkedjen meg, bokát nem szabad befelé dönteni!! Ha nem meg, gyakorolni kell, itt is segítve kézzel, hogy lent maradjon a nagy ujj.
Harmadik feladat a nagy lábujj távolítása (oldal iranyba!) a többitől. EZ AZ, ami már kihívásokat szokott okozni, főleg, ha már látható bütyök van, befelé is áll a lábujj. Egyrészt érdemes a belső (közelítő) izmot nyújtani, másrészt a távolítót segíteni, hogy valóban tudjon távolodni. Nem ártana, ha közben a többi ujj lent maradna a talajon, de elsőre ez még nem elvárás 🙂 Ez a gyakorlat a haránt boltozatnál jelentős szerepet jatszik!
Negyedik feladat már mehet állva, mert így könnyebb, illetve, hogy funkciója közben gyakoroljuk, mégpedig a nagy lábujj talajtól elrugaszkodó szerepét. A távolító izom segít fenttartani a boltozatot amikor nagy súlyt kell tartani (súlyzós edzés, egy lábon a teljes testsúly..), amennyiben a nagy lábujj a többi felé tekint, ez nem fog menni, tehát korrigáljuk az ujj helyzetét, és így nyomjuk bele a talajba, annyira, hogy az egész lábujj alatt megemelkedjen a talpi boltozat, és a lábujj ne hajoljon meg. Ezt ismételjük többször. Nagyon fontos, hogy túl magas boltozat, esetén ezt ne gyakoroljuk, abban az esetben állva csak a távolításra kell törekedni és a lábujj talajba nyomásásra, ha egy lábon állva bedől a boka.
Gyakorlatok után vagy közben (ha görcsölne a talp) érdemes teniszlabdával, baseball labdával átmaszírozni a talpat, mint ebben a cikkben is hasznosítottuk a hátsó vonal lazításához..
A farizom szempontjából sem mindegy, hogyan áll és működik a farizom, olvasd el ezt is.
Kérdés esetén írjatok vagy keressetek fel egy gyógytornászt ?
0 hozzászólás