A nagy lábujj szerepe nem csak a talp tökéletes boltozatánál és a bütyök képződése kapcsán merül fel, hanem fontos hatása van a farizmokra, illetve a törzs izmaira is. Vizsgáld meg, hogy téged melyik érint, min tudsz javítani a farizom szempontjából.
Ha nem működik a nagy lábujj talajtól elrugaszkodó funkciója, akkor a farizom sem fog megfelelően bekapcsolni, helyette a hamstring (comb hátsó részén lévő izmok) fognak túldolgozni, illetve rossz lesz az egyensúly egy lábon állva. Ennek is az izmok láncolatban történő együttműködése az oka. Egy lábon állva (lépcsőn fel-le, de minden lépésnél is van olyan pillanat, amikor egy lábon van a testsúly!) a nagy lábujj segít stabilizálni a törzset azáltal, hogy a távolító izmai fent tartja a boltozatot a megnövekedett (két lábon elolszló) súlyhoz képest. Ha már itt hiba van, akkor a farizom hiába küzd dicséretesen, nem fog erősödni. Emiatt problémás lábujj esetén az oldaltfekve történő erősítést javaslom (gumiszalaggal, emelt csípővel a leghatékonyabb, persze hiba lehetőség itt is van, erről majd egy másik cikkben..), vagy állva a falhoz tenni labdát (csípő magasságban, billenteni egyik-másik oldalra fel-le a medencét), ezzel segítve a lábujj izmainak bekapcsolását, amire végig koncentrálni kell, egyre jobban fog menni.
Kitörésnél kifejezetten fontos (lenne), hogy dolgozzon a nagy lábujj, ha mégsem teszi, az gyakran térdfájdalomként jelentkezik, mint ahogy ezt a lépcsőn is tapasztalhatjuk. Egyéb ízületi probléma is lehet sajnos, de ha nem találnak semmit, ami alátámasztaná a térdfájást, erre érdemes gyanakodni.. Segíti a lábujjak izmainak aktivitását, ha a kitörést felfüggesztett eszközbe kapaszkodva végezzük, nem engedjük a térdet a boka vonala elé sem, illetve ugyanez igaz a guggolásnál is. Észre fogjuk venni, hogy igenis van szerepe ezeknek az izmoknak ezeknél a feladatoknál ééés, hogy nem fáj a térd (ha mégis, akkor más lesz a kiváltó ok ☹️).
A farizommal való kapcsolat miatt a medence lebillent állapotban meg is tud rekedni, ilyenkor az ellenoldali (magasabban lévő) farizom látványosan gyengébb (tehát kisebb, laposabb, főként oldalt). Ilyenkor gyakran fájhat a derék, keresztcsont, és a medencefelek szintbe hozása oldja meg a gondot, egyrészt talpi izmok erősítése, másrészt farizom féloldali erősítése szükséges. Addigis az instant megoldás alkalmazásását javaslom, amikor csak kell.
Nagylábujj funkcióját erősítő feladatokról és a bütyökről itt olvashatsz.
0 hozzászólás