
Laptop használat görbén hátradőlve
Közkívánatra érkezik a “hogyan tespedjünk helyesen”, különösen laptop használat közben. Azoknak, akiket hiába győzködök, hogy asztalnál ülve kevesebb a hiba lehetőség, hamarabb kiderül, hogy elfáradtak az izmok, pihenni/újra bekapcsolni kellene azokat. Persze, kényelmesebb a kanapén, pláne nem szólhatok semmit, ha egész nap asztalnál kellett ülni…
Azért, ha még nem olvastad, és ülsz asztalnál is gépnél, ne hagyd ki!
Számítógép használat, helyes ülés asztalnál
Első verzió a kanapés beállításra, amikor eddig botrányosan görbén tettük mindezt, kezdetnek csak egy kicsit javítani (aztán majd leírom az ideális verziót is ?). Ismerjük fel, hogy elég görbe a hátunk, rettenetesen elöl van a fejünk, vállak elöl, térdek jól felhúzva, hogy megtámassza a gépet. Fontos, hogy ha már hátra dőlve vagyunk, legalább legyen alátámasztva a gerinc végig, még a fej is, a lábfejet is jobb neki támasztani valaminek, minnél kevesebb izommunka legyen, legalább 30 percenként kinyújtózni. Esetleg felvenni a másik kedvelt rossz pozíciót, a hasalva laptopozást. Itt a hiba a csigolyák torlódásában van, az előrehelyezett fejen, túlívelt ágyéki (derék) részen és a magason lévő vállakon. Ha fejtetővel nyújtózunk, ezeken már sokat javítunk.
Ezek voltak a kezdeti lépések, mondjuk, amíg ezt elolvastad, és mostmár lépjünk is tovább ?
Nagy eséllyel megtippelem a tartáshibád az alapján, hogy a fenti kettő laptop használat testhelyzetedből melyiket preferálod. Ha a görbét, akkor, inkább a lapos derék típus, ha a hasalósat, akkor a fokozott ágyéki ív a jellemző. (Igen, lehet örülni, ha nem találtam el, de ilyenkor tovább megyek- ám a tippelésben, hogy a meglévő rossz tartás fájdalmat okoz, amikor fokozod, esetleg gerinc sérves tüneteid is vannak. )

Laptop hátradőlve gerincbarát verzió
Hátradőlős verzió optimalizálása úgy néz ki, hogy üljünk feljebb, vagy csússzunk le teljesen, a derék/ágyéki szakasz ívét állítsuk be (a már ismert homorítás, görbítés, kettő között megállunk), párnázzuk ki, ne csak hagyjunk rést. Ettől a beállítástól a fej helyzete is javul, de ne elégedjünk meg ennyivel, emeljük fel a laptopot (párnára, erre való vagy reggeliző tálcára tegyük). Lábak minnél inkább nyújtva legyenek, nem muszáj teljesen, de térd alá szintén tegyünk párnát. Néha jusson eszünkbe fejtetővel nyújtózni, felállni, mozogni.
Hasalós póz optimalizálása pedig a már említett fejtetővel nyújtózással indul, hogy a csigolyák ne torlódjanak (főként az ágyéki szakaszon), és a vállak ne a fülünk mellett legyenek. Állítsuk be a derék ívét az ismert módon (görbít, homorít, kettő között megáll, ezt megtámaszt). Ha itt nagyon húzódik a derék, tehetünk párnát a has alá, illetve a lábfejek alá is. A fej helyzete nagyon fontos, habár a vállak helyére tételével sokat javul, de megoldjuk, hogy kitörjük a nyakunkat, ha a monitor magasan van, szóval lefelé kellene nézni.
Mikor ne így csináljuk, ahogy javaslom? Ha fájdalmat okoz! Nem tartjuk ki mindenáron, mert nem lesz jobb!!! Ha ki van laposodva az ágyéki görbületed, akkor a hasalás egy igazi kínzás 2 percnél tovább, de ne tartsd ki fél órát, mert nem ez a megoldás. Nyugodtan laptopozz a kedvenc testhelyzetedben, csak javíts rajta, kérj meg valakit, hogy fotózzon le (lehetőleg fél óra gépezés után ?), elemezd ki, hol a legrosszabb a tartásod, és kezdd el a fejtetővel nyújtózással, a derék ívének a beállításával, ezek már javítanak a gerinc görbületén.
Ne számítógépezés közben próbáljuk korrigálni a már elromlott tartást, csupán arra törekedjünk, hogy ne legyen rosszabb, ne engedjük magunkat egyre jobban belegörbülni, túlhomorítani stb… Annyit javítsunk, amit még kényelmesen meg tudunk tartani legalább negyed órán át, félóránként álljunk fel, tegyünk-vegyünk, hogy újra bekapcsoljanak az izmok. Váltsunk pózt. Ér jobbra dőlve a karfára nyomkodni a billentyűzetet, de csak akkor, ha utána balra dőlve is megy ?).
0 hozzászólás