Jellemzően a tizenéves korosztály szokott fűzőt/ korzettet kapni. Talán azért, mert ekkor nőnek nagyot, vagy csak régebb óta ülnek az iskolapadban,ami rontja egyre jobban a testtartást. Ami ezen érdekes, az nem az utóbbi tény, hanem a fűző szükségességének a kérdése. Tényleg kell? Mi van, ha utálja a gyerek, nem hordja, vagy hordja, de mindenhol fáj tőle a teste?
Azt hiszem, a gyógytornászok kisebb százaléka az, aki nem fűző párti (már, ha szakorvos javasolja egyébként). Én ehhez a kisebb táborhoz tartozom. Sokkal több esetben látom azt, hogy nemcsak felesleges, de egy hosszabbb távú tartáshibát eredményez. Nemrég volt nálam egy kislány, 1 perc alatt javítottuk ki a tartását! Nyilván ez csak átmeneti eredmény, a lábhossz különbséget javítottuk, ami máris egy vonalba hozta a vállait, és a balra tolódott súlyvonalat középre. Emellett előrehelyezett súlyvonala is van, ezt neki kellett javítva megtartani. Kb egy hónapnyi napi szintű torna vár rá, majd 1 hónapig heti 3x, utána szeptemberig tarthat szünetet, ha nem tér vissza a probléma. A szünet ideje alatt csak az állásra kell majd odafigyelnie, és arra, ha mozog, azt hogyan teszi, építse le a berögzült rossz, ferde mozdulatokat. Ez mosolygóssá és eltökélté tette ezt a kislányt is. A fűző nyomta mindenhol, nincs scoliosisa sem, izmok bekapcsolásával helyre lehet húzni a problémát. A fűzó egy passzív dolog, ha az teszi a helyére a dolgokat, az max a gerinc ferdülését előzi meg, DE! nem lesz análkül helyes a mozgása, nem fognak a megfelelő izmok bekapcsolni, pedig pontosan erre lenne szüksége.
Nem adok sok feladatot elsőre, 4-5-tel kezdünk, majd bővítgetjük 10-ig, és mindig nehezítünk azokon, amiket már jól tudnak végezni. Megtanulják melyik feladatnál, hol kell érezni az izommunkát (agy-izom kapcsolat fejlesztése, későbbiekben, sportban nagy hasznát lehet ennek venni!), és egyre inkább visszajelzik már maguktól. Azt is elmondom, és megmutatom, hogy mi a rossz, mit érzünk olyankor. Ne csaljunk, mert akkor pontosan a rosszat erősítjük, és újra átbeszéljük, mi a jó.
Mikor látunk eredményt? Ez bizony nagy kérdés 🙂 Ha kénylemesen tud egyenes tartással ülni, állni, fájdalommentesen tud mozogni, az számomra már eredmény, a szülők inkább a tökéletes tartást szeretnék látni tudatos beállítás nélkül, de ez sajnos hosszabb távú munka, főleg a nem sportoló, sokat iskolapadban ülő gyermekeknél. Amikor nőnek, akkor az izomnak újra hozzá kell erősödni a jó testtartáshoz, ami megint intenzívebb munkát igényel, év közben kevesebb torna pihenőt hagyhatunk. A pihenő időszakokat a szünetek idejére szoktam hagyni, mert akkor sokkal többet mozognak a gyerekek, kevesebbet ülnek, kevésbbé kell azt kompenzálni (pesze, vannak kivételek:).
MIkor kell mégis a fűző? Nagyfokú gerincferdülésnél, scoliosisnál. Amikor anélkül fájdalmai vannak a gyereknek. Túl rendszertelenül és rosszul tornázik, emiatt nem javul, csak stagnál, esetleg még rolik is az állapota. Ha nincs lehetőség manuális kezelésre, ami gyorsítja a korrekciót.
említett lábhossz különbség és javítása
A testtartás titkos fegyvere, nemcsak gyerekeknek
0 hozzászólás