A futás népszerű még a sosem vagy régen sportolók körében is, mivel nem kell hozzá semmi extra, időben abszolút rugalmasan beosztható, és a szintednek megfelelően tudsz mennyiséget és tempót variálni. Na de, ha elkezd valahol fájni? Nagyon fontos a technika, amit sajnos nem sajátítottunk el az iskolai mennyiség elvű tesiórákon. Nézzük, minek hogyan kellene működnie, mozognia.
Induljunk fentről. A könyök legyen kb 90 fokos szögben, az alkar ne mozogjon, mármint ne nyújts-hajlítsd a könyököd futás közben, Ne szorítsd a törzsedhez a felkart, de ne is legyen nagyon messze. Vállakat ne húzd fel.
A törzs legyen stabil, ez egy fontos dolog, és sokan, akik régen futottak, majd újra kezdik, itt tudnak rontani, mert az a fránya haránt hasizom jellemzően szeret elfelejteni működni, holott korábban tökélétesen ment neki, tehát amire eddig nem kellett odafigyelni, most kell. Ez annyit jelent, hogy enyhén húzd be a hasad, a köldök közelítsen a gerinc felé, ne a bordákat emeld fel, és mindezt csak annyira, hogy tudj lélegezni. Ennek eredménye az, ha jól csinálod, hogy a medence nem fordul a lábbal együtt, tehát stabil marad a törzs. (Inkontinencia problémánál a medence alapi izmok feszítésére is külön kell figyelni).
A törzs tempótól függően dől előre, minél gyorsabb vagy, annál jobban, de persze kicsi a különbség, ezzel sokat kell matekozni, de a láb érkezési pontja még segíthet ezt belőni. Előtte térjünk vissza egy pillanatra a medencéhez, mert nem csak forulnia nem szabad, de lebillenni sem. Ha ez nagy erőfeszítést igényel, akkor nem árt belső combot nyújtani, középső farizmot erősíteni, esetleg a boka mobilitásával vagy a térd stabilitásával is foglalkozni. A térd előre mozogjon, lábfej ne forduljon kifelé, ez a kettő sokszor összekapcsolódik, mert a befelé forduló térdet futás közben kiforgatva kifelé néző lábfejet eredményez. Ha észre veszünk valami hibát, ne futás közben akarjuk korrigálni, hanem extra nyújtásokkal, erősítésekkel, technika javítással.
Hova és hogyan érkezzen a láb? Itt is sok a hibalehetőség van, ezen talán a legnehezebb változtatni, ha már sok km van az ember lábában. Ha hosszabb távot szeretnénk futni, akkor a lábnak mindenképpen a testünk alatt kell földet érnie, a súlyvonal meghosszabbításaként.
Ne a sarok érkezzen le, ne is csak a lábujjak, hanem az elülső talppárna, gyakorlatilag a haránt boltozat tompító erejére van szükség (ha ez ki van laposodva, ajánlom a foglalkozást ezzel is).
Különböző problémák javítása egy következő részben, addigis elemezzétek ki, most mit hogyan csináltok, ez az első lépés.
0 hozzászólás