A lábhosszkülönbség az én vesszőparipám. Nézzük át újra! A testtartás terápia arról szól, hogy hosszútávon tudjunk jó minőségű mozgásszervrendszerrel élni.
Összefüggés
Funkcionális lábhosszkülönbég és gerincferdülés? Bizony van összefüggés a kettő között. Sőt! Vagy a medence nincs szintben vagy a váll, ebből adódik a funkcionális gerincferdülés. Többségében az alsó fertáj van kitérve, de ezt nagy számban követi a felső test.
Vizsgálat
Keressük meg a medence legmagasabb pontját (oldalt a csípőn a csontos rész legmagasabban lévő része). Hasonlítsuk össze a másik oldallal. Egyszerűbb másnak vizsgálni, mint magunknak, kérjünk segítséget vagy nézzük tükörben vaaaagy kérjünk meg valakit, hogy csináljon egész alakos fotót, és elemezzük azt! Látnunk kell a funkcionális lábhosszkülönbség miatt melyik oldal van feljebb!
Nézzük meg fent is, melyik váll van lejjebb. Itt megjegyezném, hogy sokszor azt gondoljuk, valamelyik vállunk feljebb van, holott ez az esetek 90℅-ban nem így van, nem feljebb van, hanem a másik oldal van túl lent!!!
Funkcionális teszt
Adok egy egyszerű feladatot, ha ez szintbe hozza a medence helyzetét, akkor tuti, hogy nem strukturális (csontos) az eltérés (azaz a lábhosszkülönbség), hanem funkcionális, tehát javítható tornával. Gyerekeknél ez a feladat a vállat is szépen szintbe hozza. Sajnos nem elég egyszer megcsinálni, mert nem marad úgy egy feladattól egy életen át.
Hogyan működik
Rendszeres gyakorlás, kiszintezés kell, főleg sport, mozgás előtt. Emellett a testtudat kiépítése, hogy érezzük, mikor tolódik el és kell kijavítani. Így érhetünk el,hosszútávú eredményt.
Mitől tolódik el?
A féloldalas mozgásoktól, ferde statikus testtartástól. Például kocsiban ülés (váltón pihentetjük a kezünket, egyik comb lejebb van a pedál használat miatt), számítógép használat, keresztbe tett láb, álló munka esetén egyik lábon ácsorgunk többet, gyereket csípőre felvesszük (azt az oldali csípőt felemeljük), még ezernyi példát tudnék hozni.. Nem feltétlenül tudjuk ezeket megváltoztatni, de ha tudjuk mi mikor okozza, ki tudjuk javítani!!
Miért fontos??
Azért, hogy hosszú távon egészséges mozgásrendszerrel tudjunk élni ízületi, izomfájdalom nélkül. Ha már fáj itt-ott, akkor is el kell kezdeni, hogy az addig túlterhelt ízület fellélegezhessen, regenerálódhasson.
Miért romlott el, miért tűnik nehéz felülírni?
Akkor romlik el, amikor elkezdünk féloldalas tevékenységeket űzni. Akár már az iskola padban a ferde ülés. Máris kihangsúlyozom, hogy lehetetlen 45 percen keresztül egyenesen ülni, fel kéne állni vagy legalább a széken mocorogni, a nap vége felé egyre gyakrabban! Ugyanez igaz az ülő, de akár az álló munkára is! Ha ezt nem tudjuk Kivitelezni, kompenzáló mozgást tudunk végezni a nap folyamán egyszer-kétszer, hogy ne hagyjuk rögzülni. Maga a rögzülés az, ami miatt nehéz felülírni a rossz testtartást. Annyira rögzül a statikusan rosszul tartott test, hogy a dinamikus mozgások során is rosszul használjuk.
Mi a megoldás?!
A statikusan rögzült rossz tartást dinamikus mozgásokkal javítani. De!!! És ez egy hangsúlyos de! Tudatosan jól kell tartani magunkat közben! Trükkös feladatokkal ki lehet javítani a rosszul rögzült tartást, ámde a mozgás során tudatosítani kell, mi a jó. Ha az agyat nem programozzuk át, akkor nem jutunk hamar előre.
1. Javítsuk ki a lábhosszkülönbséget napotna többször
2. Kompenzáljuk ki a napi statikus testtartásunkat
3. Mozogjuk jó testtartásban
0 hozzászólás