Egy nagyon érdekes trükköt szeretnék megosztani veletek, ami segít, hogy könnyebb legyen az előre hajlás, remélem tetszeni fog! Testtartás terápia tippek következnek ?
Elsősorban az ülő munkát végzők fogják igazán megérteni a problémát, mivel a sok ülés következtében megrövidül az úgynevezett hátulsó vonal. Erről még, nem nagyon írtam, csak röviden magyaráznám…. Testünket az éppen használatos izmok alapján bizonyos vonalakra, láncolatokra osztjuk, amit főképp mi terapeuták használunk, de néha szeretem ezeket a kulissza titkokat megosztani, hátha könnyebb megérteni a munkánkat ? Naszóval 🙂 az álló egyensúlyunkat az oldalsó izmokon kívül az elülső és a hátsó izmok láncolata segít megtartani, ezek alatt a testen elöl/hátul lévő izmokat értjük, igen, az összeset. A hátsó izmok feladata a lefelé, míg az elülsőké a felfelé húzás, a kettő egyensúlya adja azt, hogy oldalról nézve egyenesen állunk. Amikor ülünk, a lábak hajlítva vannak, az izmokat támogató kötőszövet hajlamos ezt a gyakori helyzetet rögzíteni, amit előbb-utóbb az izmok rövidülése is követ a hátsó vonalon (vádli, comb hátulja), márpedig állva a csípő és a térd is nyújtva van, amit leginkább derék tájékon szoktunk megérezni, mivel ott kezdődik a lejebb lévő részek húzásának a kompenzlása. Másrészt az előre hajlás is nehezen megy, nem érjük el a talajt, kompenzálásként ahogy megyünk le, toljuk hátra a fenekünket, vissza hajlik a térd, a háti szakasz fokozottabban hajlik az ágyéki helyett, mert az nem mobilis (persze vannak egyéb kompenzáló variációk, ez csak pár példa). Ilyenkor szoktuk feszegetni ezt a pózt, pedig ezzel nem azt nyújtjuk, amit kéne, hanem a kompenzáló túlnyúlásokat fokozzuk. Esetleg koncentrálunk a láb hátsó részének nyújtására, de persze nem olyan egyszerű az…
TIPP: Első lépésként iktassuk ki a két legfontosabb kompenzáló tényezőt, a két végponton, a talpat és a nyakat. Álljunk fel, hajoljunk előre úgy, hogy ne nyomjuk hátra a súlyvonalat, nézzük meg, meddig ér le a kezünk. A talp alá tegyünk egy teniszlabdát, vagy valami keményebb labdát, nyomjuk rá a talpunkat, gurigassuk alatta, ezzel masszírozva. Közben az állkapcsunkat toljuk ki előre, mjd engedjük vissza, másik talp alatt ismételjük (hacsak nem csináltuk egyszerre a két láb alatt ? vicceltem, meg ne próbáld!). (((Természetesen medence helyzetét beállítottuk, fejtetővel nyújtózunk, hasat tartjuk köyben.))) Most pedig hajolj újra előre. Nos? Jobban ment, ugye?!
Az állkapocs mozgatása befolyásolja a nyak helyetzetét. A talpi kötőszövet a vádli és a comb hátsó részének feszülését. Ezután pedig könnyebben tudjuk nyújtani azt, amit kell, kevesebb a kompenzáló mozdulat. Nyilván nem ez oldja meg az alap problémánkat, de segít ott nyújtani, ahol kell. Szerintem hamarosan egyre több helyen fogják alkalmazni ezt a technikát, használjátok, fontos a hatékonyság, különösen, ha sokat ülünk!
Az állkapocs terápia egy külön tudománnyá nőtte ki magát, nem csak a hátulsó vonal (és előre hajlás) kezelésében segítség, hanem egyéb trükkökkel az egész testtartást befolyásolni tudja. Scoliosisnál a kezet kinyújtva adott irányba mozgatva az alsó állkapcsot, még a bordapúpot is csökkenti. Remek kiegészítő kezelés minden téren. Használják a fogorvosok, logopédusok is. Próbáljátok ki ti is!
Próbáljátok ki, és ha működött, alkalmazzátok minden nap, de nagyon fontos, hogy közben a térd ne hajoljon vissza, a súlyvonal ne menjen hátra, csigolyáról csigolyára hajolj előre, csak addig, amíg a gerinc mobilitása engedi.
Itt van egy másik hasznos tipp, olvasd el ezt is: lábhossz különbség kiegyenlítése
0 hozzászólás