Az egyensúly nem csak egyfajta képesség, amikor különböző helyzetekben nem borulunk fel. A testtartáson sok minden múlik, illetve az érzékszerveink, beslő szerveink, ízületeink épségén is. Egyensúlyozó reflexek irányítanak minket, melyek fő funkciója az életben tartás. Bonyolult, de izgalmas téma, érdemes végig olvasni!
Légzés: Az életben maradás szempontjából a légzés az elsődlegesen legfontosabb. Ha nehezítve van, akár csak egy megfázás esetén, akkor a fej előre helyeződik áll megemelkedik, így több hely lesz. Akinek kisgyermeke van, biztosan észrevette már, hogy bedugult orral úgy alszanak, hogy a fejüket hátra szegik. A légzés könnyítése érdekében mindig változik a testtartás!
Étkezés: Pontosabban a rágás a második legfontosabb, ha hiba van a légzés vagy a nyak tartás miatt a fej helyzetében, ahhoz fog igazodni a rágó ízület. Ha a fogak nincsenek összehangolva, a test a lejebbi részeket fogja igazítani, például, ha az alsó fogsor balra tolódott, a bal csípő feljebb lesz, illetve a súlyvonal jobbra tolódik.
Látás: A látás es testtartás kapcsolata szintén nagyon fontos. Segít beazonosítani, hogy milyen gyorsan mozgunk a talajhoz képest, a tárgyak milyen távolságra vannak stb. Ha valaki gyengén lát, előrehelyezett lesz a fejtartása. Akinek egyik szeme gyengébb, keresztirányú tartashibákat mutat (scoliosis), hogy a jó szeme legyen előrébb mindig. Ha becsukott szemmel javul a testtartás, akkor biztosra vehető, hogy a szem miatt romlott a tartás. Ez főleg gyerekeknél jó teszt, felnőttek esetében már annyira tud akár csontosan is rögzülni a rossz tartás, hogy nem lehet biztosan megállapítani.
Hallás: Hasonlóan a szemhez, ha csak az egyik fül csökkent hallású, akkor scoliosisos tartáshibát eredményez. A keves folyadék fogyasztás a fül félkörös ívjáratában lévő folyadékra is hatással van. Ezáltal a testtartásra és az egyensúlyra! A lassabban mozgó folyadék a fej mozgatásának sebességcsökkenését eredményezi.
Nyak, gerinc: A légzés-rágás-látás-hallás vonalhoz a következő kapcsolat a nyak, főként a felső két nyakcsigolya. A célja az itteni reflexes irányításnak, hogy a tekintetet a vízszinthez igazítsa. Ha nem sikerül a fejet beállítani, akkor minden más fog kompenzálni, ami alatta van. A felső két nyakcsigolya a fő kulcs, ezeknek a fő funkciója a mobilitás, a többi ötnek a stabilitás, ha ez felcserélődik, már az borítja a sort a gerinc többi részén (háti gerinc mobil, ágyéki stabil, és így tovább, csípő mobil…). Ha nem tudja reflexes működés beállítani a nyakat, még a járáskép is romlik. Ha nem jó a gerinc íve, először stabil egyensúlyt kell kialakítani, nem szabad instabil felületen dolgozni.
Zsigeri szervek: A belső szervi fájdalmaknak megvan az izom-vázrendszeri megfelelője, gondoljunk például a vesefájdalomra, menstruációs fájdalomra, sokat emlegetett szívroham tüneteire. A visceromotoros reflex izomgörcsöt is okoz, például a hasnyálmirigy gulladásnál a hasfal merev és bordázott, annyira feszül.
Érzelmek: Az érzelmek megnyilvánulnak a testtartáson, a befelé forduló vagy depressziós ember húzza össze magát, a hivalkodó ember viszont éppen ellenkezőleg, túlságosan is nyitja, tolja ki a mellkasát, vállait pl.
Medence: A fej, ileltve az atlas nyakcsigolya balra tolódása a medence jobbra tolódását eredményezi. Egy lábon állva arra billen ki az egyensúlyunk, amerre az atlas csigolya el van tolódva (oldal irányú eltolódás). A medence dőlése befolyásolja az ágyéki gerinc helyzetét, ami pedig hatással van a nyakra, és indul az örök körforgás, már-már nem is lehet tudni, mi volt előbb… A has, ha nem működik, torlódnak a szervek, nem funkcionál jól a rekeszizom.
Végtagok: A lábhossz különbség, amit a medencénél vizsgálunk állásban, eltérést okoz a rágásban!! Próbáld ki, ha van különbség, rágj állva, majd emelővel (akár könyvvel) emeld meg a lábat, a lejebb lévő csípőnél, rágj megint. Más, ugye? A végtagok a lapockán, illetve a medencecsont-keresztcsonton keresztül hatással vannak a gerincre.
Összefoglalva: az egyensúly elsődlegesen az életben tartó reflexes beállításokon múlik. Az egyensúly az elsődleges a testtartás rovására. Emiatt kell a nyakfájósnak például hasizmot erősíteni, a sarok fájósnak váll mobilitást fejleszteni. Ha a rossz tartást a rossz hallás okozza, akkor újra meg újra vissza fog állni. Tehát többször is neki kell állni a javításnak, hogy az izmok, ízületek épségét megóvjuk.
Kapcsolódó cikkek:
0 hozzászólás