A rekeszizom nagyban befolyásolja a gerinc működését, általános helyzetét, a bordakosár állapotát, ezáltal pedig hatással van arra, hogy mennyire széles a derekunk.
Az emberi test anatómiailag asszimetrikus több helyen, ezalatt nem azokat az eltéréseket értjük, amelyek a rossz testtartásból adódnak, hanem például a nem páros szervek által befolásolt izom elhelyezkedéseket, például szív máj, illetve a bal tüdő két lebenyből, a jobb tüdő 3 lebenyből áll, ezért a szimmetrikusnak gondolt izmok, például külső és belső ferde hasizmok nem fognak annyira szimmetrikusan működni. A jobb oldal a domináns (és ez nem azon múlik, hogy valaki jobb vagy bal kezes, hanema szervek elhelyezkedésén, és az ebből következő izomműködésen), ha túl működik ez az oldal (ami persze a jobb kezeseknél gyakrabban előfordul, hiszen a balkezesek ezt sokszor korrigálják például a bal kézzel való tárgyért nyúlás során), akkor az az izom rendszerben később pedig az ízületi rendszerekben is problémát fog okozni.
Ha a légzésünk nem megfelelően működik, és a rekeszizom helyett túl sok kompenzáló kisegítő légzőizmot (bordaközi izmok, felfelé emelkedik a mellkas, oldalra nem) használunk, akkor a rekeszizom hajlamos belégzésben ragadni, ami azt jelenti, hogy le van laposodva, benyomódva a hasüreg felé, emiatt kiemelkednek az alsó bordák, és még egy sor problémát okoz (például az ágyéki gerinc ívét befolyásolja, gyengülnek a hasizmok, nem kapcsolnak be megfelelően hátizmok…).
Belégzés során a rekeszizom lefele mozdul, ellaposodik, a bordák kifelé fordulnak egy kicsit szélesedik a mellkas, kilégzésnél pedig a rekeszizom felmegy, kupolát képez a mellüregben, a bordák vissza, befele fordulnak. A bordák megfelelő helyzete nélkül a légzés sem fog tökéletesen végbe menni, emiatt a medence sem lesz jó helyen. Ha mindkét bordakosár kiemelkedik, akkor az ágyéki gerincszakasz íve is fokozottabb, vagy a keresztcsont dől be jobban. Ha a bordakosár egyik fele emelkedik ki, akkor általában az ellentétes oldali medencefél áll előrébb. Természetes anatómiai asszimetriából adódik, hogy a bal oldalon gyengébb a kifele forgatása, jobb oldalon erősebb a befele forgatása a bordáknak. (Ez okozza, hogy az esetek nagy részében a jobb oldali bordakosár van eltekeredve előrefelé.)
A medencecsont elfordulása okozhatja a piriformis szindrómát, az alsó háti szakasz fájdalmát, lumbágót, isiászt, keresztcsont és medencecsont közti kisizület fájdalmát, illetve kisugárzó fájdalmát.
Amikor a bordakosár van elfordulva, eltekeredve, az okozhatja a mellkasi kimenet szindrómát (ide tartozik a legtöbb nyaki érintettséggel járó probléma, például az első borda és a kulcscsont közötti terület szűkülete ami az alsó bordák megemelkedése miatt van ebben az esetben, a kar lógó helyzetében bizonyos nyakizmok rövidült állapotban rögzült helyzete miatt kisugárzó fájdalom a kar területén, illetve a túl gyakran magasban emelt kar esetén ebben a pozícióban a kisugárzó fájdalom), váll fájdalmakat, légzési problémákat, bordaközi fájdalmat.
Figyeld meg magadon, melyik eltérés látható. TIPP: Bal lábon állj, jobb lábad hátrafele csak egy kicsit megemelve, veszel egy nagy levegőt, és engeded, hogy a törzsed eltekeredjen. Merre tekeredett? (Balra ?) és így van ez fordítva is döbbenetes hogy egy sima belégzés mennyire sok izom munkáját befolyásolja ugye?!
A derekunk szélességét befolyásolja, hogy a bordakosár mennyire van beragadva belégzési állapotban, tehát oldalra ki van térve, kifordulva, mivel szélesebb a mellkas alsó része a ferde hasizmok eredése is kijebb helyezkedik el, emiatt sokkal szélesebb hatása van a deréknak, illetve eltűnik az íve.
Korrekciós lehetőségekért keress engem, vagy egy ilyen szakirányú gyógytornász kollégát. ?
Lapockák közötti fájdalom egyéb oka
Lábhossz különbség javítása a medence másik hibájának a korrigálására
0 hozzászólás